The 10th International Ceramics Competition Mino, Japan Exhibition

The 11th International Ceramics Competition Mino, Japan

This is an international competition which aims to promote the further development of ceramic industry and culture through international exchanges of ceramic designs and culture.
Outstanding works that suggest innovative ideas and explore the future of ceramics coming from all over Japan and the world will be displayed all together.

Judges

  • Hidetoshi Nakata
  • Yoshitomo Nara
  • Kanae Tsukamoto
  • Shuji Takahashi
  • John Carpenter
  • Olivier Gabet
  • Claudia Casali

Prize-Selected List

Prize
1 Gold AwardTOMONARI KATO 「Topological Formation」
2 Gold AwardSITA WONG 「Hundred Rice Bowls」
3 Silver AwardTAKESHI YAMAMOTO 「・・・風船唐綿・芹・マンゴー・鶏頭・紫陽花・海綿・セロリ・糸瓜・水菜・ドラセナ・百合・蝉・山茶花・舞茸・薊・・・」
4 Silver Awardsecca inc. / YUICHI YANAI 「Landscape ware」
5 Bronze AwardLJUBICA JOCIC KNEZEVIC 「The Information Society」
6 Bronze AwardYASUTAKA BABA 「structural vessel」
7 Bronze AwardCAROLINE CHENG 「Prosperity」
8 Bronze AwardA Greek Tragedy 「EFRAT EYAL」
9 SAKAZAKI SHIGEO Ceramics AwardYOHEI OKUBO 「SUPONJI」
10 Special Judges' Award Selected by Shuji TakahashiTORU KUROKAWA 「精神構造」
11 Special Judges' Award Selected by John CarpenterRIEKO YURA 「自遊な箱」
12 Special Judges' Award Selected by Claudia CasaliFIORENZA PANCINO 「Cip Cip」
13 Special Judges' Award Selected by Sousuke FujimotoTOMOYUKI HOSHINO 「練継鉢」
14 Special Judges' Award Selected by Olivier GabetSHU-FAN KUO 「食記-Eating series-Convenience life,street vendors」
15 Special Judges' Award Selected by Hidetoshi NakataYUKI MATSUMOTO 「関守/no.1-8」
16 Special Judges' Award Selected by Yoshitomo NaraSHINYA TANOUE 「殻ヲ纏ウ空」
Selected
17TAKAHARU HORI [Cosiness No.0-1]
18TAKAHARU HORI [Compound eye No.7-11]
19ELENA LAVRINCHUK [The capture of the soul]
20CRISTOPHER SABORIT MALLOL [Meloroig]
21TOMOKO SAKUMOTO [Form171From31]
22MIKA SATO [透光磁練込ーhiwalaniー]
23CHIKA SHIRAKI [THE WORLD]
24SHINGO TAKEUCHI [炻器壷]
25NAMI TAKAHASHI [実]
26KURUMI OTSUKA [脈]
27HIDEO TORAZAWA [大皿]
28HANNA HYVING [Puddle]
29PORNPHUN AOR SUTTHIPRAPHA [Internal Dialog : Transition no.1]
30MARIA TEN KORTENAAR [Daybreak]
31SWEE TUAN PANG [Coral]
32PAUL F MORRIS [Orange and Purple Confection Pot]
33KIYOTAKA ADACHI [紡-tsumugu-]
34MARTA ARMADA [Satellites]
35JIN LV [幸福のざくろ家族]
36EFRAT EYAL [Trophies I've yet to be awarded]
37PAULA MURRAY [The Injury of Experience]
38TAKEFUMI AOKI [plate]
39TAKUYA OGI [土ノ形態1603]
40SUKSUN KIM [白磁鉢]
41DUSAN ZUBCIC [Brutalist tea set]
42KEIKO TORIYABE [宙の子]
43SHUUJI HATAISHI [Rin-White]
44KEIZO SUGITANI [Shadows Crossing / 玄交]
45SHUNJI NOMURA [襞の想い]
46LUCIANO LAGHI [HUMAN LANDSCAPE]
47KANJIRO MORIYAMA [切り継ぎー廻ー]
48CHIYOMI MATSUNAGA [碧心]
49ILIAS CHRISTOPOULOS [Vertebra II]
50YI-MING LIN [Flight of Fancy]
51NATALIA KHLEBTSEVICH [Meditation]
52TAKAYUKI SAKIYAMA [聴涛]
53IPEK KOTAN [sculptural vessel #46, 2015]
54RYOSUKE ANDO [雲を注ぐ]
55MOMOKO TAKESHITA KEANE [Embrace]
56SHANYAR ALGARAD [regular and irregular]
57LI-FENG LO [Order 2016/2017]
58HITOMU TSUGANE [青瓷 花器]
59LEA GEORG [Vessel-object dialogue]
60BAE SEJIN [Waiting for Godot 147911-151578]
61BODIL MANZ [Growing weather]
62FRANCOISE JORIS [Wings]
63LINDA MARCUSON [Fallen Giant]
64ELVIRA KELLER [community]
65KEN AOKI [composition]
66John Wardle and Simon Lloyd. [Systems Vases]
67YUKI OGAMI [focus]
68SATOSHI KINO [颪]
69MARTHA RIEGER [Fields of Gold]
70YU UMEMOTO [潮見の森]
71LEE JUNG SUK [水の遺物 1 (a relic of the Water 1)]
72INHWA LEE [Memory of Emotions - Yanggu]
73KATHARINA KLUG [We are all cut from the same cloth]
74KATHARINA KLUG [All my friends]
75SHANG LING KU [Still Life Sketch]
76CHIKAKO INABA [葉器]
77SANJA AJDISEK [Metastasis 2]
78SAYURI IKAKE [breath]
79JEONGWON LEE [Objects]
80RIO KAWASE [刻]
81JEEAH KIM [うつわのかたち]
82AIKO HIRAGA [いのちがやどりうちゅうとつながる II]
83SHENG RONG [The Rule]
84MAKIKO HATTORI [ふかい眠り]
85NIKOLA KNEZEVIC [Tectonics 1]
86LIZA RIDDLE [Elemental Palette #425]
87THOMAS MARINO [Crucible Series: Silver]
88JUCHEOL YUN [Cheomjang Porcelain Jar]
89KAZUHIRO KANDA [うつろう]
90KEITA MATSUNAGA [蛻]
91VLADIMIR DURNEV [Deformation]
92VELIMIR VUKICEVIC [Clowds]
93SEOHEE PARK [Polygonal bottles]
94MIYAMA CO., LTD / ERIKA MATSUDA [plue inkblue プルーインクブルー]
95LUCE RAGGI [ANOTHER FUCKING BLUE AND WHITE VASE]
96HIDENORI TSUMORI [胎動 ’17-1]
97NORIKATSU SATOU [縒]
98YUKITSUGU YAMAMOTO [和]
99OMUR TOKGOZ [technologic and primitive X]
100SANGKYOUNG LEE [ ]
101SHOUHEI HARADA [CORE]
102REIKO OOGA [静心]
103EVA PELECHOVA [BV]
104JASMINA PEJCIC [Iternal structure]
105LEMAN KALAY [Balance]
106YUMIKO KATASE [雨の花]
107YUMIKO KATASE [夢幻]
108YOSHIMI IWATA [Vase Combination]
109KOUICHI NISHI [練上絖律文壷]
110TAIKI MATSUNAGA [GAME]
111KAEDE DOJUN [光の姿]
112KYUNGMIN LEE [Matrix Series]
113YOUKO TANAKA [群−夜半− / Swarm−deep night−]
114KUNIO WATANABE [色絵銀彩幾何文鉢]
115CHING CHE LIN [island]
116KEIKO HATORI [彩泥象嵌平鉢]
117JAN GUY [Connections (two orifices) #2]
118YUTAKA TANAKA [ ]
119XIAODONG BIAN [Cocoon]
120TOMONARI HASHIMOTO [compass]
121GABRIELLA SACCHI [BLOWIN' IN THE WIND]
122TING KWOK LEUNG [Warrior]
123MICHIKO TAKADA [spàzio colore]
124SYU KANESAWA [海嘯]
125OSAMU KOJIMA [Nostalgia17-TWt-01]
126White Ceramics(AYUMI SUDA, HIROYUKI IWAKI) [in your shelf]
127KENZAN CO.,INC. / YOSHIHITO YAMAMOTO [ ]
128CECIL KEMPERINK [Big hugs]
129MARINO FUJITA [「層」]
130MIO YAMAGUCHI [miracles that I missed are phantom]
131TSUNG-JU LI [Abandon]
132ILRYUL LEE [界]
133HSIAO-SHU CHEN [In Slight Whisper]
134KAORU KURODA [さかいめの標本ー7]
135AYA MORI [Physarum]
136YOSUKE YAMAURA [白槍 / white spear]
1373RD CERAMICS / YU NAGAYA [floating light]
138TETSUYA ISHIYAMA [水面晶]
139HIROYUKI YAMADA [ヌークの森]
140YUKI ANDO [夜明け前の歓喜]
141TOSHIHARU YOSHIMURA [蝕還器]
  • Awarded Works
  • Awarded Works

pagetop